تخلیه ژل

زیبایی امری نسبی است که بدون شک تمامی انسان ها از آن بهره مند شده اند. اما گذر زمان موجب تغییر بافت و اجزای صورت می شود. این قبیل تغییرات چندان مورد پسند عموم جامعه نیست. از این رو تکنیک های مختلفی جهت حفظ زیبایی اجزای صورت در نظر گرفته شده است که یکی از آنها تزریق ژل است. اما همیشه تزریق ژل نمی تواند انتخاب مناسب یا عملیاتی موفقیت آمیز باشد. از این رو بسیاری ممکن است بعد از تزریق پشیمان و یا نیازمند تخلیه ژل شوند. با توجه به اینکه تخلیه ژل امری تخصصی و مستلزم دانش کافی است، این مقاله به این مبحث مهم اختصاص یافته است.

تخلیه ژل صورت چه زمانی انجام می شود؟

تخلیه ژل فرایندی است که در طی آن ژل تزریق شده در زیر پوست تخلیه می شود. اگرچه تزریق ژل با اهداف گوناگونی صورت می گیرد اما اجرای اصولی آن از پارامترهای مهم و اثرگذار است. تزریق نادرست ژل می تواند با مشکلاتی متعددی همراه باشد. بنابراین در صورت بروز این قبیل مشکلات لازم است که فرد اقدام به تخلیه ژل کند:

 • بروز پشیمانی

ذهن انسان ها به طور کلی نسبت به تغییرات موضع گیری خاصی دارد. بسیاری از افراد ممکن است بر اساس مد روز و یا شور جاری در جامعه اقدام به تزریق ژل کنند. اما بدون شک این تزریق موجب ایجاد تغییراتی در ساختار صورت می شود. بسیاری از افراد شاید در چند روز اولیه بتوانند این تغییرات را  تحمل کنند اما بعد از مدتی نسبت به آن حساس می شوند. از طرف دیگر گاهی نحوه تزریق ژل و نوع تغییر ایجاد شده مطابق سلیقه فرد نیست. از این رو بهترین گزینه برای آنها تخلیه ژل است.

تخلیه ژل صورت
تخلیه ژل صورت
 • حساسیت

.بدن برخی از افراد به ترکیبات مواد تشکیل دهنده ژل حساسیت دارد. به همین دلیل بدن آنها از خود واکنش های متعددی نشان می دهد که در صورت عدم رسیدگی به آن ممکن است خطر آفرین باشد.

 • عدم تقارن

.همانطور که گفته شد تزریق ژل امری تخصصی است. بنابراین اگر پزشک به قدر کافی مهارت نداشته باشد ممکن است عدم تقارن در صورت رخ دهد. لازم به ذکر است زمانی عدم تقارن نیازمند تخلیه ژل است که مورد بسیار شدید و غیر قابل حل باشد. اصولا در روش های اصلاحی می توان این عدم تقارن را مرتفع کرد.

 • کیست یا فرورفتگی

گاهی وجود کیست، توده و فرورفتگی تخلیه ژل را اجباری می کند. در چند روز اولیه تزریق ژل ممکن است اثراتی مانند توده، کیست  …. مشاهده شود. اما اگر این اثرات تا بیش از یک هفته ماندگار باشد مراجعه به پزشک الزامی است. ممکن است بعد از معاینات تخصصی،  پزشک تشخیص تخلیه ژل را دهد.

 • تزریق بیش از حد

هر آنچه از حد تعادل خارج شود زننده و نازیبا خواهد بود. این امر برای تزریق ژل نیز قابل بسط است. در هنگام تزریق ژل باید به تناسب داشتن اجزای مختلف صورت توجه ویژه ای شود. به طور مثال اندازه لب باید با سایر اجزای صورت همخوانی داشته باشد. بنابراین اگر میزان ژل تزریق شده در این ناحیه بیش از اندازه باشد، تغییرات صورت چندان خوشایند و زیبا نخواهد بود.

 • کیفیت پایین ژل

نوع و کیفیت ژل تزریق شده از اهمیت بسیاری برخوردار است. از طرفی بهداشت محل تزریق و دستگاه های مورد استفاده نیز بسیار مهم است. گاهی عدم رعایت نکات بهداشتی و یا کیفیت پایین مواد اولیه موجب عفونت محل تزریق می شود. در این صورت تخلیه ژل الزامی است.

 • اثر تیندال

ژل ماده ای شفاف و بی رنگ است که قاعدتا بعد از تزریق تغییرات رنگی به همراه ندارد. در برخی از اوقات ژل تزریق شده وقتی در معرض نور قرار می گیرد به رنگ آبی دیده می شود. این عارضه را اثر تیندال می گویند که به ندرت رخ می دهد.

تخلیه ژل
تخلیه ژل

روش های تخلیه ژل چیست؟

برای تخلیه ژل از روش های گوناگونی استفاده می شود. هر کدام از این روش ها بنابر تشخیص پزشک متخصص بر اساس نوع و میزان ژل می تواند متفاوت باشد. به طور کلی برای تخلیه کردن ژل روشهایی به شرح زیر وجود دارد:

 • حل کردن با آنزیم

اگر در ترکیبات ژل تزریق شده اسید هیالورونیک به کار رفته باشد می توان از روش حل کردن آنزیم استفاده کرد. شیوه عمل این روش به این صورت است که برای تجزبه مولکول های اسید هیالورونیک، آمپول هیالورونیداز به محل ژل تزریق می شود. این روش برای کسانی که نمی دانند برای آنها از چه نوع ژلی استفاده شده است، مناسب است. در نهایت می توان گفت حل کردن آنزیم در مقایسه با جراحی آسانتر و از نظر مالی به صرفه تر است. از طرفی این روش عوارض جانبی کمتری دارد.

 • تخلیه ژل با سوزن

زمانی که غلظت ژل تزریق شده کم باشد از سوزن برای تخلیه استفاده می شود. در این روش ژل ها به راحتی و توسط یک سوزن تخلیه می شود.

 • تخلیه ژل با سونوگرافی

در این شیوه تخلیه پزشک با کمک سونوگرافی تشخیص می دهد که بهترین شیوه برای تخلیه چیست. به طور کلی از سونوگرافی برای موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان کیست های ناشی از تزریق ژل

همانگونه که گفته شد گاهی تزریق ژل لب منجر به ایجاد توده های نرم و قابل لمسی در محل تزریق می شود. این توده ها که حالتی مایع یا نیمه جامد دارند می توانند به راحتی از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل شوند. گاهی اوقات این کیست ها با یکدیگر در ارتباط هستند به طوری که مواد داخلی آنها با یکدیگر جابه جا می شود. به منظور تشخیص اندازه و عمق این توده ها از سونوگرافی استفاده می شود. با کمک سونوگرافی پزشک به راحتی شیوه درست تخلیه را تشخیص می دهد. بدون شک هر چه این کیست های ایجاد شده به سطح پوست نزدیک تر باشند روند تخلیه آنها آسانتر خواهد بود.

درمان کیست ناشی از تزریق ژل
درمان کیست ناشی از تزریق ژل

شیوه تخلیه کیست های ناشی از تزریق ژل به این صورت است که در محل کیست برش هایی با عمق یک تا سه میلی متر ایجاد می شود. از ناحیه برش خورده ژل تخلیه می شود. لازم به ذکر است به علت سطحی بودن این برش ها دیگر نیازی به بخیه نیست. بدن می تواند به مرور این زخم ها را ترمیم کند بدون آنکه اثری از آنها باقی بماند.

 • اصلاح ژل با درمان توده های سفت

گاهی در اثر تزریق ژل ، توده های سفت و توپری ایجاد می شود. این توده ها فرم ظاهری منطقه تزریق را می تواند تحت تاثیر قرار دهد و آن را دچار دفرمگی کند. شیوه تشخیص درمان این توده ها نیز از طریق سونوگرافی صورت می گیرد. شیوه تخلیه آنها به این شکل است که منطقه حاوی کیست بی حس و سپس روند تخلیه با کمک سوزن صورت می گیرد. لازم به ذکر است نمی توان از روش تخلیه سوزنی برای توده های بزرگتر و عمیق تر استفاده کرد زیرا ممکن است موجب پخش ژل شود.

 • تخلیه به علت بروز تورم یک دست و بیش از حد

تورم های یکدست و بیش از اندازه یکی دیگر از عواملی است که تخلیه را اجباری می کند. این تورم ها اصولا در اثر تزریق ژل هایی که در ترکیب آنها از مواد کلاژن ساز استفاده شده است، رخ می دهد. استفاده از این قبیل ژل ها بسیار خطرناک است زیرا نوع بافتی که آنها ایجاد می کنند با بافت های طبیعی بدن متفاوت است و از طریق سونوگرافی می توان به راحتی آنها را تشخیص داد. تخلیه این نوع ژل نیازمند زمان است بنابراین نمی توان روند تخلیه را در یک جلسه خاتمه داد. تخلیه نیز با ایجاد چندین برش کوچک صورت می گیرد.

 • تخلیه با جراحی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند از ژل های بادوام و سیلیکونی استفاده کنند. تخلیه این قبیل ژل ها بسیار سخت و مستلزم انجام عمل جراحی است. در واقع پزشک در این شیوه از بی حسی و برش های تقریبا عمیق استفاده می کند. لازم به ذکر است در اثر این عمل جراحی اصولا رد بخیه باقی خواهد ماند که چندان پدیده مطلوبی نیست.

تخلیه ژل با جراحی
تخلیه با جراحی
 • تخلیه با روش لیفت

زمانی که تخلیه کامل صورت نگرفته و یا عوارضی همچون ناهمواری های شدید و چسبندگی های زیر پوستی باقی مانده باشد، از لیفت صورت استفاده می شود. در این روش ابتدا ژل خارج و سپس محل تخلیه شسته می شود. بعد از آن گودی های ناشی از تخلیه با استفاده از بافت چربی پر می شوند. اگر پوست دچار آسیب دیدگی شده باشد می توان از پوست سالم اطراف به عنوان جایگزین پوست آسیب دیده استفاده کرد.

 

آیا با یک بار تخلیه ژل ، عوارض آن کاملا رفع می شود؟

عوارض ناشی از تخلیه ژل بسته به نوع ژل استفاده شده، میزان ژل تخلیه شده، محل تزریق و …. می تواند متفاوت باشد. اما باید به این نکته اشاره کرد که قسمت های فیبروز را نمی توان تخلیه کرد. از این رو لازم است درمان تزریقی جایگزین شیوه تخلیه شود.

مراقبت هایی که بعد از آن باید انجام دهید :

انجام اینکار دوره نقاهت خاصی ندارد. این بدان معنا است که فرد بعد از اتمام کار می تواند به زندگی عادی خود برگردد. اما در جهت جلوگیری از عوارض احتمالی بهتر است به نکات زیر توجه شود:

 • استفاده از کمپرس آب سرد در جهت درمان التهاب و قرمزی
 • خودداری از مصرف داروهای غیر ضروری مانند آسپرین
 • عدم انجام ورزش های شدید، حمام آفتاب، مصرف مواد الکلی و … تا دو هفته
 • عدم استفاده از لوازم آرایشی به مدت 24 ساعت

اگر علائمی غیر عادی بعد از آن مشاهده شد لازم است که مراجعه به پزشک متخصص در اولویت هر امری قرار گیرد.

مزایا و عوارض :

تخلیه ژل نیز مانند تزریق آن دارای محاسن  معایب و مختص به خود است. حسن این کار به برطرف شدن مشکلات ناشی از تزریق ژل برمی گردد. در واقع اگرچه تخلیه کردن ژل امری دشوار است اما می تواند اجزای صورت را به شکل و حالت قبلی خود برگرداند. اما عیب این کار به سختی و دشواری آن بر می گردد.این روش با کبودی، قرمزی، تورم و …. همراه است. از طرفی درد ناشی از آن نیز گاهی اوقات بسیار زیاد است.

تخلیه ژل

آیا بعد از تخلیه می توان دوباره ژل تزریق کرد؟

همانگونه که گفته شد روش های مختلفی برای تخلیه ژل وجود دارد. بسته به روش انتخابی میزان عوارض حاصل از تخلیه می تواند متفاوت باشد. از طرفی در برخی از روش ها نتیجه بعد از چند ساعت قابل مشاهده است اما در برخی دیگر چندین روز زمان لازم است که نتیجه کار مشخص شود. علاوه بر این محل تخلیه اصولا دچار کبودی، تورم و … می شود. بنابراین توصیه می شود بین تخلیه و تزریق مجدد ژل حداقل 2 الی 3 روز فاصله باشد.

لازم به ذکر است در برخی از افراد ممکن است تخلیه کردن با عفونت همراه باشد. عفونت خود را با علائمی همچون گرما، درد، تب و … نشان می دهد. بنابراین در صورت بروز عفونت بهتر است فاصله زمانی بین تخلیه و تزریق افزایش یابد. در نهایت باید گفت قبل از تزریق مجدد ژل مشورت با پزشک می تواند کارساز باشد زیرا این فاصله زمانی بسته به میزان ژل، روش تخلیه و … می تواند متفاوت باشد.

هزینه تخلیه ژل صورت چقدر است؟

هزینه تخلیه متاثر از عوامل بسیار زیادی همچون غلظت، ضخامت، مارک مواد مورد استفاده است. از طرفی تخصص و  مهارت پزشک نیز می تواند بر قیمت نهایی اثرگذار باشد. بنابراین نمی توان مبلغ واحدی را برای تخلیه کردن ژل مطرح کرد.

سوالات متداول

 • تخلیه ژل در چند جلسه انجام می شود؟

تعداد جلسات تخلیه ژل بسته به میزان و نوع ژل می تواند بین یک تا 5 جلسه متغیر باشد.

 • آیا می توان ژل را در خانه تخلیه کرد؟

خیر، روند تزریق و تخلیه ژل امری کاملا تخصصی است که حتما باید توسط متخصصان این امر صورت گیرد. بدون شک هر گونه اقدام خودسرانه ای عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

 • نتیجه تخلیه ژل چه زمانی قابل مشاهده است؟

فاکتورهای بسیاری اعم از میزان ژل تخلیه شده، محل تخلیه و … می تواند بر نمود اثر تخلیه دخیل باشد. اما به طور کلی بعد از بین رفتن علائم اولیه همچون کبودی، تورم و …  نتیجه کار قابل مشاهده است.

تخلیه ژل

لوگو کلینیک تهامی

ارمغان ما برای شما زیباییست...

برای اطلاع از تخفیف ها و جدیدترین های خدمات زیبایی و جراحی در خبرنامه ما عضو شوید

کلینیک زیبایی و جراحی تهامی

کلينيک تخصصی زیبایی و جراحی تهامی (ارمغان زیبایی) دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اسکرول به بالا

آخرین اخبار و تکنولوژی های زیبایی روز

برای دریافت آخرین اخبار زیبایی و تکنولوژی های روز دنیا اطلاعات خود را وارد کنید تا در خبرنامه کلینیک تهامی عضو شوید.