صفحه اصلیخدماتتخلیه ژل

تخلیه ژل

مراجعه کننده تا این لحظه

ارمغان ما برای شما زیباییست...

همین حالا نوبت بگیرید

خدمات تخلیه ژل

بسیاری از افراد برای زیباتر شدن صورت و لب‌های خود اقدام به تزریق ژل می‌کنند. تزریق ژل عملی است که نیازمند دقت زیاد و رعایت یکسری استانداردها می‌باشد‌. در صورت عدم رعایت این اصول از طرف پزشک یا فرد، عمل تزریق ژل با شکست مواجه خواهد شد و نتیجه دلخواهی کسب نمی‌شود. عوارضی که پس از تزریق ژل ایجاد می‌شوند عبارتند از: ورم، قرینه نبودن، کبودی و درد.‌ این عوارض تا چند ساعت و چند روز پس از تزریق ژل، غیر طبیعی نیست و با کمک مسکن‌ها و کمپرس یخ می‌توان درد و کبودی را تا حدود زیادی کاهش داد‌. اگر عارضه غیرقرینگی محل تزریق ژل به مدت طولانی ادامه داشت، باید نسبت به ترمیم و درمان آن اقدام کرد. حجم ژلی که به محل مورد نظر تزریق می‌شود نباید زیاد از حد لازم باشد زیرا این حالت موجب برجستگی زیاد و قرینه نبودن می‌شود. برای حل این مشکل دو روش وجود دارد. یکی از روش‌ها ترمیم تزریق ژل و دیگری تخلیه ژل است. در روش ترمیم تزریق، پس از گذر زمان و اولین تزریق و برطرف شدن تورم‌ها به محلی که ژل کمتری تزریق شده، مجددا ژل تزریق می‌شود. در این مقاله به طور مفصل قصد داریم شما را با موضوع دوم یعنی روش‌های تخلیه ژل آشنا کنیم.

1- روش‌های تخلیه ژل

استفاده از آنزیم هیالورونید برای حل کردن ژل

نوع ژلی که برای تزریق استفاده شده در نوع تخلیه ژل موثر است. بیشتر ژل‌هایی که برای تزریق به لب استفاده می‌شوند از نوع هیالورونیک اسید هستند. برای حل کردن این ژل‌ها و کاهش تاثیرات مخرب آن‌ها بر چهره از آنزیمی به نام هیالورونید استفاده می‌شود. این آنزیم در بدن انسان موجود است و با استفاده آن به راحتی ژلی را که داخل لب تزریق شده حل می‌کنند. برای این آنزیم نام‌های تجاری هیلنکس، آمفاداز و ویتراز نیز استفاده می‌شود. نحوه استفاده از هورمون هیالورونید به این شکل است که به قسمتی که ژل تزریق شده با یک سوزن کوچک آنزیم را تزریق می‌کنند. با گذشت چند روز آنزیم ژل را منحل کرده و لب به حالت طبیعی قبل از تزریق بر میگردد. توجه داشته باشید که این آنزیم روی ژل‌هایی از جنس رادیس، کلاژن و اسکچرا هیچ تاثیری ندارد. برای تخلیه این ژل‌ها تنها گزینه مناسب عمل جراحی  است.

2- تخلیه ژل‌هایی که به صورت کیست درآمده‌اند

هنگامی که ژل‌های تزریق شده‌ صورت به صورت کیست و توده‌های نرم دربیایند، حاوی مواد سفت و نرم هستند. حتی اغلب این کسیت‌ها در روی صورت در حال جابجایی می‌باشند‌. محتویات داخل کیست‌ها را اگر فشار دهید به داخل کیست مجاور انتقال می‌یابد. با انجام سونوگرافی محل دقیق و میزان عمق کیست‌ها مشخص می‌شود. کیست‌ اگر به سطح پوست نزدیک باشد آن‌ را با کمک چند برش یک تا سه میلی‌متری از روی صورت خارج می‌کنند و اگر محل قرار گیری پوست عمیق باشد آن را از طریق عمل جراحی از داخل دهان خارج می‌کنند. هنگام تخلیه ژل ترشحات عفونی نیز خارج می‌شود. مهم‌ترین بخش درمان پس از تخلیه ژل‌هایی که به حالت کیست درآمده‌اند، شستشوی مدوام محل تخلیه با مواد ضدعفونی است. این کار توسط پزشک معالج انجام می‌شود‌. 

3- تخلیه ژل‌‌هایی که به صورت توده‌های سفت و توپر یا Solid ها

بعضی مواقع فرد چند روز پس از تزریق ژل در روی صورت خود توده‌های سفت و توپری احساس می‌کند. این توده‌ها با کیست‌ها فرق دارند. کیست‌ها نرم‌اند اما این توده‌ها شبیه تومور می‌باشند. با انجام سونوگرافی سطحی یا عمقی بودن توده‌ها مشخص می‌شود. برای تخلیه توده‌های کوچک و سطحی از تخلیه سوزنی کمک می‌گیرند. برای انجام تخلیه سوزنی بی حسی موضعی انجام می‌شود. هرگز برای توده‌های بزرگ نباید از روش تخلیه سوزنی استفاده کرد زیرا موجب پخش شدن ژل در صورت و دشوار کردن تخلیه می‌شود. برای تخلیه توده‌های بزرگ و سفت از عمل جراحی استفاده می‌شود. همانند تخلیه کیست اگر تومورسطحی بود از راه برش روی صورت و اگر عمیق بود آن‌ را از طریق دهان خارج می‌کنند.

4- تخلیه ژلی که به صورت تورم بیش از حد و یکدست روی صورت دیده می‌شود

بسیاری از اوقات پس از تزریق ژل فرد روی صورت خود تورمی یکدست و ناهنجار مشاهده می‌کند‌. ژل‌های پلیمری باعث تحریک بافت صورت و افزایش بی‌رویه کلاژن سازی در پوست شده و در نهایت صورتی متورم را به وجود می‌آورند. برای برخی از قسمت‌های صورت مثل لب  و زیر چشم هرگز نباید از این نوع ژل استفاده کرد زیرا بسیار خطرناک است و عوارض بدی به همراه دارد. ژل‌های پلیمری فقط مناسب قسمت‌های عمیق و ضخیم پوست هستند. برای تخلیه این ژل محل تزریق شستشو دهید. پزشک چند برش کوچک روی پوست می‌دهد و به صورت چند مرحله‌ای ژل را از زیر پوست خارج می‌کند. 

5- تخلیه ژل با استفاده از لیفت صورت

این روش هنگامی اعمال می‌شود که روش‌های دیگر تخلیه ژل پاسخگو نباشند و عوارضی مانند ناهمواری پوست، کیست‌های به وجود آمده و… همچنان در روی صورت باقی مانده باشد. در این شیوه، پزشک ژل را از لایه‌های مختلف پوست بیرون می‌آورد و قسمتی که ژل تزریق شده بود ضدعفونی کرده و می‌شوید. سپس با استفاده از چربی‌های خود فرد، گودی‌های صورت را که بعد از تخلیه ژل ایجاد شده، پر می‌کند. برای ترمیم پوست آسیب دیده از قسمت‌هایی دیگر پوست سالم‌تر را جایگزین می‌کنند.

6- مراقبت‌هایی که پس از عمل تخلیه ژل باید انجام دهید

پزشک معالج پس ازعمل تخلیه ژل لب یا تخلیه ژل صورت در نسخه شما کپسول آموکسی‌کلاو و قرص استامینوفن تجویز می‌کند. فراموش نکنید که هر 8 ساعت یکبار یک عدد اموکسی‌کلاو و هر 6 ساعت یکبار یک عدد استامینوفن بخورید. برای اینکه محل تخلیه ژل دچار تورم زیادی نشود تا 24 ساعت روی قسمتی که عمل انجام شده، کیسه یخ قرار دهید. بعد از خوردن غذا، نوشابه یا آبمیوه از محلول دهانشویه استفاده کنید. تا یک ماه از کشیدن سیگار و قلیان  جدا خودداری کنید‌. تا یک ماه بعد از تخلیه ژل از نوشیدن مشروبات الکلی بپرهیزید. اگر تخلیه ژل را از طریق دهان انجام داده‌اید پزشک در نسخه شما کپسول سفالکسین و قرص استامینوفن تجویز می‌کند. هر 6 ساعت یکبار از هر کدام یک عدد بخورید. از کیسه‌های کوچک یخ برای گذاشتن محل عمل در دهان خود استفاده کنید تا متورم نشود.

دریافت مشاوره برای تخلیه ژل

ارمغان ما برای شما زیباییست

نظرات مراجعه کنندگان

لوگو کلینیک تهامی

ارمغان ما برای شما زیباییست...

برای اطلاع از تخفیف ها و جدیدترین های خدمات زیبایی و جراحی در خبرنامه ما عضو شوید

کلینیک زیبایی و جراحی تهامی

کلينيک تخصصی زیبایی و جراحی تهامی (ارمغان زیبایی) دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

اسکرول به بالا

آخرین اخبار و تکنولوژی های زیبایی روز

برای دریافت آخرین اخبار زیبایی و تکنولوژی های روز دنیا اطلاعات خود را وارد کنید تا در خبرنامه کلینیک تهامی عضو شوید.